Branża transportowa to dobry pomysł na biznes, jednak odpowiednie zarządzanie np. kwestią rozliczeń podatkowych nie jest proste. Jakie są obecnie dopuszczalne formy rozliczenia w branży transportowej?
Spis treści
Dopuszczalne formy rozliczeń podatkowych firm transportowych
Dobrą wiadomość dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży transportowej stanowi bez wątpienia fakt, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma przeciwwskazań co do wyboru formy prowadzenia księgowości.
Jedynym wyjątkiem jest karta podatkowa – możliwość rozliczania firmy transportowej według karty podatkowej nie jest przewidziana. Oznacza to, że możliwe jest prowadzenie księgowości w formie pełnych ksiąg rachunkowych (m.in. dla spółek) czy księgowości uproszczonej (ryczałt ewidencjonowany, Księga Przychodów i Rozchodów).
Czy istnieje optymalna forma rozliczeń?
Na to pytanie nie sposób udzielić optymalnej odpowiedzi – optymalna forma rozliczeń dla firmy z branży transportowej nie istnieje. Decyzja o wyborze konkretnej formy rozliczeń w zakresie księgowości powinna być poprzedzona rzetelną analizą sytuacji przedsiębiorstwa, jego skali działania, słabości oraz atutów.
I tak np. księgowość pełna daje lepszy (pełniejszy) obraz sytuacji przedsiębiorstwa, z drugiej strony cechuje się jednak większym stopniem złożoności niż księgowość prowadzona w formie uproszczonej (Księga Przychodów i Rozchodów, czyli KPiR) bądź ryczałt ewidencjonowany.
Branża transportowa a podatki
Podatki to nieodłączny element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od branży prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli chodzi o opodatkowanie działalności firm transportowych, to każdy przedsiębiorca działający w ten branży musi liczyć się z obowiązkiem rozliczania między innymi następujących rodzajów podatków:
- podatek dochodowy od osób fizycznych (podatek PIT). Zamiennie może być to podatek dochodowy od osób fizycznych (podatek CIT) lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- podatek od towarów i usług (podatek VAT),
- podatek od środków transportu.
Podatek VAT w firmie transportowej
Jednym z najważniejszych rodzajów podatków w działalności firmy jest podatek VAT. To właśnie ustalenie wysokości podatku VAT sprawia przedsiębiorcom z branży transportowej najwięcej problemów problematyczne jest m.in. ustalenie terminu wykonania usługi oraz miejsca jej świadczenia w przypadku tras zagranicznych.
W inny sposób opodatkowane jest wykonanie usługi na terenie kraju, inaczej zaś np. import usług lub zakup towarów od zagranicznego kontrahenta.
Podatki dochodowe w firmie transportowej
Przedmiotem podatku dochodowego jest dochód firmy transportowej obliczany jako różnica między przychodem a kosztami uzyskania. W 2021 r. obowiązują następujące stawki podatku dochodowe:
- dla osób prawnych (CIT): 19% bądź preferencyjna stawka 9% (dla firm, których przychody z poprzedniego roku nie przekroczyły 2 mln euro),
- dla osób fizycznych (PIT): 17% oraz 32% od nadwyżki ponad 85 528 złotych bądź podatek liniowy 19% niezależnie od wielkości dochodów.
Tak obliczony podatek należy wpłacić na konto Urzędu Skarbowego w terminie do 20. dnia następnego miesiąca.
Podatek od środków transportu
Oczywiście, przedsiębiorca prowadzący biznes w branży transportowej powinien brać pod uwagę także inne podatki, którą mogą pojawić się w zależności od specyfiki działania danego przedsiębiorstwa transportowego.
Należy do nich m.in. podatek od środków transportu uiszczany organom samorządu terytorialnego. W zależności od sytuacji i działań prowadzonych przez firmę, może być to np. podatek akcyzowy, podatek od nieruchomości itd.
Specyfika branży sprawia, że rozliczenia podatkowe i księgowe w firmie transportowej nie należą do najprostszych. Tymczasem, jest to ważny obszar – informacje te są nie tylko wymagane prawem, ale także pozwalają na analizę kondycji firmy.