W Europie zdecydowana większość transportu realizuje się drogą lądową. Co za tym idzie planując trasy transportowe podstawą będzie oczywiście funkcjonująca w każdym kraju sieć autostrad.
To w ramach tej sieci większość firm transportowych będzie realizować swoje zadania przewożąc towary pomiędzy różnymi krajami. Na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o sieć autostrad w Europie – o tym będą poniższe informacje.
Spis treści
Autostrady w Europie – najważniejsze informacje
Łącznie w Unii Europejskiej oraz w strefie Schengen funkcjonuje ponad 82 tysiące kilometrów autostrad. To dwa razy tyle co równik i cztery razy tyle co Wielki Mur Chiński.
Tak bogata sieć autostrad w całej Europie, do tego również brak kontroli granicznych to wszystko sprawia, że transport po Europie jest komfortowy i może być realizowany w dobrych warunkach.
Najlepiej rozbudowaną sieć mają rzecz jasna kraje Europy zachodniej, największą gęstością pochwalić się mogą małe, ale dobrze rozwinięte kraje jak Belgia czy Holandia. Większość krajów na Zachód od Polski może się pochwalić dobrze zorganizowaną siecią autostrad więc nasi przewoźnicy otrzymują dobre warunki do realizowania transportu.
Prędkość na autostradzie dla samochodów ciężarowych
Auta, które odpowiadać będą za transport towarów o masie powyżej 3,5 tony muszą liczyć się z tym, że ograniczenia prędkości dla tych samochodów są inne niż dla samochodów osobowych.
Mimo dobrze rozwiniętej sieci dróg trzeba poruszać się z dopuszczalną prędkością, która w większości krajów oscyluje w granicach między 80 a 90 km na godzinę. Takim wyróżnikiem w tym względzie będzie Bułgaria gdzie można poruszać się do 100 km na godzinę czy 110 km na godzinę w przypadku Rumuni. W drugą stronę wyróżnia się Malta, gdzie ta prędkość może być na poziomie 60 km/h.
Opłaty drogowe na autostradach
Obecnie w całej Europie bez wyjątku samochody o masie powyżej 3,5 tony i poruszające się po autostradach muszą ponosić opłaty. To sytuacja, od której nie ma wyjątków.
Zróżnicowane może być natomiast to jakie będą koszty korzystania z konkretnej autostrady w zależności od tego w jakim kraju będzie się podróżowało. Przed planowaniem trasy międzynarodowej warto zapoznać się z tym jakie są koszty korzystania z autostrad, tak by wybrać dla siebie optymalną trasę.
Jednocześnie tą istotną kwestią będzie także zwracanie uwagi na to jaka jest formuła pobierania opłat. W tym kierunku zdecydowana większość kraj przechodzi obecnie na elektroniczny system poboru opłat.
Opłata może mieć albo formułę opłaty za korzystanie ze wszystkich autostrad przez jakiś okres czasu, bądź też może być to opłata za przejechany odcinek.
System eurowinety
Rozwiązaniem, które obecnie jest wykorzystywane w Europie jest specjalna forma opłaty określona jako Eurowinieta. To opłata, która dotyczy pojazdów o masie powyżej 12 ton.
System Eurowinety obowiązuje w krajach takich jak Belgia, Dania, Luksemburg, Holandia i Szwecja. W trakcie przejazdu przez te kraje będzie wystarczała wyłącznie jedna eurowinieta. Koszt jaki będzie trzeba opłacić jest uzależniony od ważności winiety, klasy emisji spalin i ilości osi. Również w sieci w języku polskim dostępna jest opcja ich zakupu. Winieta ma w tym przypadku charakter elektroniczny.
Sieć autostrad w Europie daje możliwość poruszania się po całej Unii Europejskiej w komfortowych warunkach, dzięki czemu organizacja transportu nie stanowi problemu. Należy wyłącznie pamiętać o ponoszeniu opłat za korzystanie z autostrad i konieczności jazdy zgodnie z obowiązującymi w danym kraju przepisami.